Gotuj z Norą – kuchnia Indonezyjska na Sumatrze

Do Bukit Lawang pojechaliśmy żeby zajrzeć do dżungli i parku narodowego Gunung Leuser, który jest jednym z ostatnich miejsc na ziemii, gdzie można spotkać orangutany na wolności.

Zamieszkaliśmy w pensjonacie u Nory, która codziennie rano gotuje dla rodziny i pracowników hurtowe ilości jedzenia. Indonezyjskim zwyczajem, przygotowany rano ryż i dodatki spożywa się przez cały dzień już bez podgrzewania. Oprócz “family food”, w pensjonacie są dostępne dla gości “złagodzone” dania z karty.

Nora zaprosiła mnie do kuchni, żeby pomóc jej przygotować curry (gulai) z warzywami i tofu oraz smażone ryby w ostrym sambalu. Jedzą tutaj bardzo mało mięsa, głównie małe rybki i trochę kurczaka.

IMGP7904_12
local market

Zaczęliśmy od ucierania pasty curry z imbiru, cebulek, papryczek chilli, czosnku, kurkumy (w postaci świeżego kłącza) i orzeszków, z którymi nigdy dotąd się nie spotkałam, o nazwie candlenuts. Przygotowaliśmy mleko kokosowe, rozłupując kokosa, miksując świeżo zmielone wiórki z wodą i odsączając suchą masę.

IMGP7677_12

W woku znalazły się: świeża trawa cytrynowa i liście curry, mleko kokosowe, utarta pasta, sól i warzywa. Pod koniec gotowania dodaliśmy jeszcze tofu.

IMGP7704_1

Podczas gdy ja pilnowałam gotującego się curry, Nora mozolnie ucierała sambal z ogromnej ilości czerwonych papryczek, czosnku, cebulek i pomidorów.

IMGP7697_1

Świeże ryby usmażyliśmy oczywiście w głębokim tłuszczu. Następnie do woka trafił sambal, który po podsmażeniu dodaliśmy do chrupiącej ryby.

Image1_1

Całość zajmuje sporo czasu, bo ręczne ucieranie past to ciężka praca! Jedzenie było tak dobre, że niestety zapomnieliśmy o zdjęciu. Pomijając beznadziejną kwestię rafinowanego i dwukrotnie użytego oleju, byliśmy zaskoczeni tym, że absolutnie wszystko przygotowuje się od podstaw ze świeżych składników prosto z targu.  Przeszliśmy długą drogę w Polsce, skoro kiedy gotuję tak samo w domu lub do kateringu, niektórzy pukają się w czoło…

(Visited 71 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *