Kreteński przysmak – jak zbieraliśmy i gotowaliśmy ślimaki

Jeśli chcecie spróbować tradycyjnego kreteńskiego jedzenia, nie ominą Was ślimaki. Szczególnie w chłodniejsze i bardziej mokre pory roku surowca nie brakuje. Obserwujemy je codziennie nie tylko na główkach naszej ekologicznej sałaty i kapusty: pojedyncze egzemplarze znajdujemy wyłażące z pojemnika na kompost i lodówki, zahibernowane w zakamarkach kuchennych szafek i na innych meblach. Spotykamy je przyczepione do morel na drzewach i wiader w stajni. Są wszędzie.

Mówią tu, że dzięki tradycji zbieractwa, niezliczonych gatunków horta, czyli dzikiej zieleniny, i ślimaków, Kreteńczycy nawet w czasach wojennych nie przymierali głodem. Taka jest też tutaj tradycyjna kuchnia – niezwykle prosta i oparta na sezonowych zbiorach z łąk i gór. Podstawa to dania jednogarnkowe, w których ślimaki razem z warzywami i hortą nie wymagają wielu przypraw, a sos zastępują warzywne soki i szklanki najlepszej oliwy.

Crete snails -4358

Crete snails -4357

Na pierwsze ślimacze zbiory udaliśmy się pod koniec zimy, kiedy jest ich najwięcej i jeszcze nie zapadły w letni sen. Można je zbierać również zahibernowane latem, wtedy trzeba jednak usunąć z każdej muszelki blaszkę, która niczym drzwiczki broni dostępu do ślimaka. Ulubione miejsce bytowanie ślimaków to pieńki winorośli, gdzie przyklejają się do kory lub kryją w trawie u ich nasady. Wybieramy te brązowe i dość duże. Kilka kilogramów mięczaków ląduje w skrzynce z gałęziami, do której sypiemy suchy makaron i przykrywamy materiałem. Tym będą żywić się przez kilka dni, żeby oczyścić przewód pokarmowy. Kiedy już się najedzą, chowają się do muszelek i idą spać. W takiej postaci mogą zostać zapakowane w siatki z dostępem powietrza i przechowywane bardzo długo.

Crete snails -4367

Ulubionym przepisem w rodzinie naszych hostów są super proste ślimaki z patelni. Bardzo podobny przepis (bez mąki) możecie zobaczyć na tym filmiku.

Włączamy gaz, sypiemy na patelnię trochę mąki i szczodrą ilość soli i układamy ślimaki.

Crete snails -4512

Po kilku minutach wlewamy oliwę, mieszamy i smażymy przez ok. 5 minut.

Crete snails -4515

Kolejny krok to chlust domowego czerwonego octu winnego i gałązka rozmarynu. Po chwili ślimaki są gotowe!

Crete snails -4516

Zjadamy je z wiejskim chlebem, najpierw wysysając pyszny sos, a następnie wydłubując ślimaki widelcem z muszelek. W życiu jedliśmy ślimaki może dwa razy i nie byliśmy zachwyceni, jednak te są naprawdę dobre!

Crete snails -4517

(Visited 776 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *