Gotowanie w upale – laotańska sałatka z ogórków

Rekordowe upały ostatnich tygodni pozbawiły nas chęci do gotowania i przeniosły myślami do wyprażonego słońcem Laosu. Laotańczycy, jak i inne narody, które odwiedziliśmy podczas azjatyckiej podróży, wydawali nam się niewzruszeni temperaturą nawet stojąc przy grillu w 35 stopniach. Dobrze się jednak składa, że istnieje też sporo lokalnych potraw wymagających minimalnego lub zerowego czasu nad ogniem. Na przykład przeróżne sałatki.

Laos barbecue stall-1832

Laos noodle salad-1813

Laotańskie potrawy mogą doskonale sprawdzić się i w polskim upale.  U nas na pierwszy ogień poszła pyszna klasyczna sałatka z ogórka (tam mak taeng). Jest to bliźniacza siostra bardziej popularnej sałatki z papai (tam mak hoong). Wszystkie pozostałe składniki są te same, więc smak obu jest bardzo podobny. Ja zamiast importowanej papai wolę w sezonie skorzystać z naszych świeżych ogórków.

Sałatka z ogórków, to brzmi może niewinnie i neutralnie, ale nie w wydaniu laotańskim. Wybuchowe aromaty sosu rybnego, soku z limonki i piekielnych chilli przebijają się przez apatię i wyblakłe w słońcu kolory, wykręcają nozdrza, wyciągają na twarz kropelki potu i skutecznie chłodzą organizm.

Laos vegetables-4297

W Laosie tam mak hoong nie istnieje bez niepasteryzowanego i niefiltrowanego, wjątkowo aromatycznego, a wręcz cuchnącego sosu rybnego padaek. Taki produkt nie opuszcza pewnie granic kraju, smak odtworzymy jednak używając zwykłego sosu rybnego i pasty krewetkowej. Trochę nieznośne, a jednocześnie bardzo ekscytujące, te przetwory z owoców morza dodają potrawom niezwykłej głębii. Nieco delikatniejszy od padaek aromat i tak może być wyzwaniem dla początkujących.

Pasta krewetkowa pod różnymi nazwami występuje we wszystkich krajach Azji Południowo-Wschodniej i podobnie jak sos rybny i małe papryczki chilli bez problemu dostaniecie ją w sklepikach azjatyckich. Moją przywiozłam z Malezji (gdzie nazywa się belacan) w sprasowanej suchej wersji. W polskich sklepach jak i w Laosie zazwyczaj występuje w postaci rzeczywistej pasty w plastikowym lub szklanym pojemniczku.

tam mak taeng salad belacan shrimp paste-7034

Nazwa sałatki oznacza po prostu utłuczoną czy utartą papaję lub ogórka. Do jej przyrządzenia przydałby się więc duży moździerz, jakiego używają w Laosie. Mało kto taki posiada, więc można rozetrzeć drobne dodatki w małym, a potem przenieść się do miski. Ja poradziłam sobie zastępująć moździerz starym kamionkowym naczyniem, które pomieściło wszystkie składniki.

20140221-IMGP1810-tha khaek mortar salad stall

Laotańska pikantna sałatka z ogórków – Tam Mak Taeng

Składniki:

  • 4 ogórki
  • 3 dobre, dojrzałe pomidory
  • 1 limonka lub cytryna
  • 4 ząbki czosnku
  • 1-3 małe azjatyckie papryczki chilli
  • ok. łyżeczki pasty krewetkowej
  • sos rybny
  • 2-3 łyżki cukru białego lub brązowego
  • 2 łyżeczki soli

tam mak taeng lao salad ingredients

Wykonanie:

1. Ogórki obrać i pokroić w wąskie wstążki. Najłatwiej zacząć od robienia wzdłuż ogórka kilku płytkich nacięć obok siebie, a następnie zcinać cienką warstwę nożem. Kiedy nacięcia przestają być widoczne, ponowić proces. W ten sposób przesuwać się dookoła ogórka, dopóki nie będzie się rozpadał. Miękki miąższ można zostawić do innych celów albo też cienko pokroić do sałatki. Laotańczycy nie przejmują się i zazwyczaj wstążki są różnych rozmiarów i grubości.

2. Do moździerza wrzucić sól, cukier, czosnek (można przepuścić przez praskę), chilli i pastę krewetkową i ucierać przez 2 minuty.

3. Dodać pokrojone na duże kawałki pomidory, lekko odciśnięte z soku i ucierać przez chwilę. Jeśli pomidory mają grubą skórkę, można je wcześniej sparzyć i obrać.

tam mak taeng hoong salad preparation

4. Dodać kilka kapek sosu rybnego, 4 łyżki soku z limonki i pokrojone ogórki.  Wymieszać, lekko ugniatając, żeby uwolniły się aromaty.

5. Spróbować i doprawić do smaku. Jeść pałeczkami.

tam mak taeng salad -7048

W Laosie przed nałożeniem sałatki, podaje się odrobinę klientowi do spróbowania. Smaki słodki, kwaśny, słony i ostry powinny idealnie się balansować, więc można modyfikować dodatki według swoich upodobań. Ja lubię kwaśne więc daję trochę mniej cukru i więcej soku z cytryny. Laotańskie dania są bardzo ostre, więc początkującym zalecam tylko jedną papryczkę. Ja używam dwóch i wszystkim na czole pojawiają się kropelki potu (nie martwcie się, Laotańczycy też tak mają!). Trzy i więcej papryczek polecam tylko maniakom ostrej kuchni. Zazwyczaj do dania podawane są też surowe warzywa do zagryzania, na przykład kawałki kapusty. Chrupanie surowizny między kęsami pomaga przeżyć ostrość. Do sałatki idealnie pasuje Beerlao (można pomarzyć) lub inne jasne i lekkie piwo. Ach, prawdziwy smak Laosu!

tam mak taeng salad -7052

(Visited 310 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *