Nabieramy tempa

Wizytę na Węgrzech zaczynamy od Sopron, gdzie lądujemy wieczorem. Miał być kemping ale źle sprawdziliśmy adres, nie wiemy gdzie go szukać i jest już za późno, żeby jechać dalej. Siadamy zmęczeni i zrezygnowani na chodniku pod otwartą knajpą. Nie mamy jeszcze forintów, nie można płacić kartą. Odpalamy komputer i na ochłapach internetu szukamy taniego noclegu. Co chwila ktoś podchodzi do nas i się uśmiecha, bawi z Limą, próbuje rozmawiać, przynosi kawę, pyta, czy internet ok. Ta otwartość natychmiast nas rozczula, łagodniejemy, znajdujemy spanie u wesołego właściciela i padamy jak muchy. Fajny ten Sopron.

Sopron-1472

Sopron-1469

Sopron-1463

Sopron-1473

W Czechach ciągle były kopce, na Słowacji pchanie rowerów przez piach, w Austrii wiało – co tym razem sobie wymyślicie marudy? Na Węgrzech nie ma co narzekać, płasko, wiatr wieje, ale nie zmiata z drogi, tylko po chwili to już nuuudno. Pola, pola i drogi łączące się pod kątem prostym. Kukurydza zdominowała świat, nieśmiało towarzyszą jej dynie i słoneczniki. Ten mało zróżnicowany teren bywa wyzwaniem kempingowym, jednej nocy lądujemy więc w gęstym lesie niesamowicie pachnącym zwierzyną i zrywamy się od ryków jeleni. Udaje nam się za to nabrać tempa, a szybsze przesuwanie się po mapie napawa nas optymizmem.

Hungary-1488

Kraj tym razem potraktujemy tranzytowo. Mkniemy przez zapomniane wioski i smażymy się w słońcu. Wizytę podsumowujemy wypoczynkiem u cudownych gospodarzy i na dwa dni mamy swój własny mini domek. Doris i Janez, węgiersko-słoweńscy cykliści, goszczą nas oraz karmią domowym jedzeniem i historiami z ich ciekawych życiorysów. Kiedy jedno z nich straciło pracę, postanowili urządzić za domem mini kemping dla rowerzystów. Do trawnika otoczonego polem kukurydzy potrzeba było tylko dodać letnią kuchnię i łazienkę. W międzyczasie praca się znalazła, a miejsce dla rowerzystów zostało. Lubią gości, więc hobbistycznie opiekują się potrzebującymi prysznica i relaksu cyklistami, ostatnio nawet jedną czy dwiema osoby tygodniowo. “Nie chcielibyście zacząć na tym zarabiać?” pytam Janeza. “Po co? Nie żyjemy w luksusie, ale mamy wszystko, czego nam potrzeba”.

Hungary Tornyiszentmiklos-2

Hungary Tornyiszentmiklos-1509

Hungary Tornyiszentmiklos-1526

(Visited 52 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *