Ocean love: Costa Vincentina

Ciągnie się przez ponad 100 kilometrów. Niekończące się klify, ocean o wielkiej mocy i otaczające go pustkowia, na których wiatr potrafi nieźle się rozpędzić. Czyli Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. Dla nas absolutnie piękny. Zresztą, czy jest ktokolwiek, kto pomyślałby inaczej?

Zaczyna się w regionie Alentejo, tuż za Sines i tam też zaczęliśmy my. Sporo padało i jeszcze mocniej wiało. Staliśmy na brzegu klifu, a fale odbijały się od skał i rozpryskiwały wyżej niż nasze głowy. Nie mogliśmy oderwać oczu. Na rowerach podążaliśmy wzdłuż wybrzeża do Vila Nova de Milfontes. Tam przed dwa dni bezskutecznie zbieraliśmy się do dalszej drogi. I dobrze, bo jest to fantastyczne miejsce. Lonely Planet poszedł na tym wyjeździe w odstawkę, więc szliśmy na czuja. Podążając w stronę przeciwną niż miasteczko, doszliśmy nad najpiękniejsze klify, którymi wróciliśmy do Milfontes i szerokiego ujścia rzeki, nad którym leży.

Portugal Parqe Natural Alentejano Costa Vincentina_Porto Covo

Portugal Parqe Natural Alentejano Costa Vincentina

Portugal Parqe Natural Alentejano Costa Vincentina

W Milfontes pożegnaliśmy się z wybrzeżem, żeby spotkać się ponownie w słonecznym Algarve, tym razem na wycieczce samochodem. Zaczęliśmy od Aljezur, kontynuując prawie do końca wybrzeża, zaglądając na sławną Arrifanę i piknikując na plażach w okolicy Vila do Bispo. Rowerem, jak zawsze, było lepiej, ale trzeba brać to co jest i cieszyć się tym.

Droga wzdłuż Costa Vincentina ciągnie się zazwyczaj o kilka chronionych kilometrów od plaż, kilometrów często dosyć wyboistych i z różnicami wysokości. W większości nie są one ze sobą połączone, więc trzeba trochę najeździć się w tę i z powrotem, żeby znaleźć swoją ulubioną. Nie ma się jednak czym martwić, bo z siedmiu na które dotarliśmy, każda była tego warta.

Pogodą też martwić się nie trzeba. Słońce oswaja ocean, pokazując jego przyjaźniejszą stronę, ciemne chmury tworzą oszałamiający klimat, a silny wiatr rodzi fale, które dosłownie hipnotyzują. Ten żywioł to potęga, która przyciąga i zachwyca, a z drugiej strony też potrafi też zmęczyć swoją mocą. W jego obliczu słowa wypadają jakoś blado. Zostawiamy Was więc ze zdjęciami, które, mamy nadzieję, przekażą to, czego my nie potrafimy.

Portugal Parqe Natural Alentejano Costa Vincentina praia arrifana

Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina

Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina

(Visited 136 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *