Pawpaw – zapomniany tropikalny owoc w środku Ameryki

We wrześniową niedzielę nasz znajomy, Connor, zabiera nas na wycieczkę na granicę stanów Maryland i West Virginia. Będziemy szukać dzikich owoców pawpaw (to nie papaja…) Idziemy leśnym szlakiem, w pewnym momencie zbaczamy ze ścieżki i ostrożnie ześlizgujemy się po zboczu między drzewa. Pełno tu niedużych, chudziutkich drzewek o podłużnych, karbowanych liściach. Kiedy dobrze się przyjrzymy, na niektórych widać kiście niepozornych, zielonych owoców, przypominających kształtem mango, lecz mniejszych. Ich kolor nie różni się szczególnie od koloru liści i, na pierwszy rzut oka, można je przegapić. Jednak zerwane i otworzone zaskakują żółtym, kremowym wnętrzem z dużymi pestkami, o egzotycznym zapachu. Otwieramy je rozgniatając owoce ręką i wyjadamy lepki, słodki, wręcz zmysłowy miąższ o smaku całkowicie szokującym na tej szerokości geograficznej. Wracamy myślami do Azji i super słodkich owoców o kremowym, budyniowym wnętrzu. Czuć dosłownie nutkę czegoś fermentowanego, przywodzące nam na myśl wielkie jackfruity i mocniej już śmierdzące duriany.

usa-exotic-fruit-pawpaw-stroll-harpers-ferry

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw-dzikie-harpers-ferry-las-2

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw-las-harpers-ferry

Wszystko zaczęło się od festiwalu, który Michael Judd — pasjonat ekologii, permakultury i jadalnych krajobrazów — organizuje, żeby uświadomić Amerykanów, co rośnie im tuż pod nosem. Do Michaela odezwaliśmy się szukając czegoś ciekawego do roboty w okolicy. Był w trakcie wykańczania swojego domu ze słomianych bali i przyjechaliśmy pomóc mu z budowaniem systemu, którym wypływa z domu tzw. szara woda. Pokazał nam wtedy swój ogród i rozsiane po nim drzewka z malutkimi jeszcze owocami pawpaw. “Próbowaliście kiedyś czegoś takiego?” pytał i zapraszał do pomocy przy festiwalu. Dopiero na nim odkrywamy, że ten rodzimy owoc jest zupełnie nieznany dla większości odwiedzających. Podobnie jak my, próbują różnych odmian po raz pierwszy w życiu. Jak do tego doszło? Może dlatego, że ten delikatny owoc o cienkiej skórce, która łatwo ciemnieje, jest mało trwały i niezbyt nadaje się do dystrybucji i długiego przechowywania. Duże pestki i miękki, wręcz płynny miąższ, nie ułatwiają konsumpcji. Do tego, wraz z rozwojem cywilizacji, tradycja zbieractwa prawie umarła i ludzie nie chodzą już szukać jedzenia do lasu. A przynajmniej nie chodzili, bo paw paw wydaje się przeżywać renesans zainteresowania: w sklepie ekologicznym znajdujemy półkilogramowy koszyczek dzikich owoców za 20 dolarów…

usa-egzotyczny-owoc-dziki-pawpaw

usa-egzotyczny-owoc-dziki-pawpaw

Na festiwal, mimo minimalnej promocji przychodzą tłumy. Pomagamy przy mozolnym oddzielaniu miąższu od pestek, a następnie czyścimy je, żeby zachować do kolejnych wysiewów. Paw paw lubią rosnąć i owocować na obrzeżach lasów, wzdłuż wylewających rzek. Są jednak ludzie którzy, jak Michael, z powodzeniem uprawiają je w swoich ogrodach. Owoce na jego drzewkach mają więcej światła niż te w lesie i osiągnęły większe rozmiary. Próbujemy przygotowywanych na miejscu przetworów. Connor stoi nad dużym wokiem i smaży porcje pawpaw-owego dżemu. Żona Michaela, Ashley, wraz z ochotnikami, przygotowuje lody, a jego mama jedzie do sklepu po kolejne opakowania śmietany. Paw paw sprawdza się podobno upieczony w ciastach, są też produkowane piwa aromatyzowane owocowym miąższem.

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw-festiwal

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw-festiwal-miąższ-infografika

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw-festiwal

usa-egzotyczny-owoc-pawpaw-rodzaje-gatunki

usa-exotic-fruit-pawpaw-pulping

usa-exotic-fruit-pawpaw20160917-25

usa-exotic-fruit-pawpaw-jam

usa-exotic-fruit-pawpaw20160917-10

usa-exotic-fruit-pawpaw-ice-cream

usa-exotic-gruit-paw-paw-festival-8130

usa-exotic-fruit-pawpaw-festival-2

My z naszych leśnych zdobyczy ukręcamy własne lody ze śmietanką i żółtkami. Zdążyliśmy zrobić szybką fotkę zanim Marcin wydłubał z miski ostatki. Nieskromnie przyznajemy, że wyszły jeszcze lepsze niż festiwalowe!

usa-exotic-fruit-pawpaw20160925-6

14801044_10154617747531212_1145724377_n

(Visited 1,767 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *