Welcome to Ricky’s Beach House

Z chaotycznych i gorących jak piekło miast Jawy przenieśliśmy się na mało zaludnioną, za to gęsto zalesioną Sumatrę. I od razu trafiliśmy do raju.

sumatra beach house
Half of Ricky’s Beach House Crew

Authentic Sumatra to projekt ekoturystyczny i stowarzyszenie, które powstało w wiosce rybackiej o wdzięcznej nazwie Nagari Sungai Pinang. Dla turystów powstał tam Ricky’s Beach House i 4 bungalowy.

IMGP7392_2
View from the beach house

Pobyt obejmuje nocleg, wyżywienie, uczestnictwo w codziennym życiu wioski, krótkie wycieczki po okolicy i nieskończone ilości kawy oraz domowej ice-tea. Wszystkie pieniądze wydane na miejscu pozostają w wiosce – głównie na wynagrodzenie dla lokalnej 10-osobowej ekipy, ale 30% to fundusz na edukację zmotywowanych dzieciaków z wioski.

Bardzo żałujemy, że mogliśmy zostać tam tylko trzy noce. Była to wyjątkowa okazja, żeby pobyć w stuprocentowo autentycznym miejscu, bez turystycznej tandety i rzeczywiście porozmawiać z ludźmi, bo cała ekipa zna w mniejszym lub większym stopniu angielski.

Ludzie są to niesamowici i można nabawić się kompleksów, bo oprócz tego, że umieją wszystko zrobić sami, to świetnie śpiewają, grają na instrumentach i dużo szybciej zapamiętują polskie zwroty niż my indonezyjskie…

Warto przyjechać tu na dłużej, żeby wziąć udział w różnych wydarzeniach, obejrzeć piękną okolicę i lepiej się poznać. Jest to też idealne miejsce, żeby zwolnić CAŁKOWICIE. Na początku nerwowo poruszałam się tu i tam, czując potrzebę działania, w końcu dałam się pokonać błogiej i sennej atmosferze, obserwując kozy i psy błąkające się po plaży i ukradkiem podjadające suszące się ryby.

IMGP7357_1
Local fishermen
IMGP7265_1
Rice paddies outside the village
IMGP7292_4
A trip upstream

Nie jest to na pewno miejsce dla miłośników resortów all-inclusive. Witają tradycyjne toalety i zimny prysznic, ale dla nas i innych gości to jest jedno z najlepszych miejsc w jakich byliśmy. Wraz z dwójką Francuzów wyjadaliśmy do czysta skromne posiłki przygotowane przez wszechstronnych chłopaków.

IMGP7452_2
Fish in tomato sauce, rice, cooked vegetables and shrimp-paste sambal
"Our" kitten always trying to find a warm and cosy spot
“Our” kitten always trying to find a warm and cosy spot

Wioska, jak większość kraju, jest muzułmańska, więc mini i bikini odpada, ale na opalanie można wybrać się na odosobnioną plażę. Co ciekawe, lokalna grupa etniczna Minangkabau jest matrylinearna, co oznacza, że dziedziczenie następuje “po kądzieli” i tylko córki w rodzinie gwarantują ciągłość rodu! Jak chłopcy sami przyznali: “Girls power”!

Trudno opisać, dlaczego to miejsce jest wyjątkowe. W każdym razie polecamy. Chcielibyśmy tu jeszcze kiedyś wrócić na wczasy pod gruszą.

IMGP7443

(Visited 83 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Pingback: Kuchnia indonezyjska (the good, the bad and the ugly)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *